Jaki masz typ budowy ciała? Typ odżywczy, ruchowy i czuciowy.

Nie ma na świecie dwóch identycznych osób, przy czym różnice osobnicze nie ograniczają się wyłącznie do budowy fizycznej. Różnice zachodzą także w budowie psychicznej człowieka, w jego charakterze i temperamencie, w sposobie reakcji na różne bodźce. Pod wpływem tych samych szkodliwych czynników niektóre osoby chorują, inne pozostają zdrowe. U poszczególnych osób przebieg choroby bywa różny; a więc różnice te mogą być wywołane tylko wewnętrznymi przyczynami.  Na pewno każdy z was słyszał o trzech typach konstytucjonalnych czyli endomorficznej, mezomorficznej oraz ektomorficznej budowie ciała. Dla uproszczenia nazwę poszczególne typy następująco:
1. typ ektomorficzny to typ czuciowy
2. typ mezomorficzny to typ ruchowy
3. typ endomoficzny to typ odżywczy

Jak rozpoznać poszczególne typy? Należy pamiętać, ze są to tylko trzy typy podstawowe. Większość ludzi ma typ dominujący z domieszką drugiego lub całkowicie mieszany.

1. Typ czuciowy
Budowa ciała:
Charakteryzuje się szczupłą, delikatną budową ciała, jest niskiego lub średniego wzrostu. To typ wysubtelniony, wydelikacony. Najlepiej rozwinięty jest u niego układ nerwowy, w tym mózg, a także skóra i narządy zmysłów.
Twarz:
Górna część czaszki powyżej linii oczu jest szersza i dłuższa od dolnej. Błyszczące oczy o inteligentnym spojrzeniu mają uduchowiony wyraz. Pięknie uformowane, szerokie i wysokie czoło wskazuje na dobrze rozwinięte półkule mózgowe. Twarz jest subtelnie wymodelowana, podbródek słabo zarysowany, policzki delikatne. Twarz jest szczupła, mała o delikatnych kościach policzkowych; żuchwa drobna, rysy twarzy delikatne; szyja smukła. Cera zazwyczaj blada czasem lekko żółtawa.U typu czuciowego subtelność i delikatność są właśnie oznaką zdrowia.
Cechy psychiczne:
Typ czuciowy odznacza się wrażliwością, jest pełen ideałów, współczujący i chętny do niesienia pomocy. Jest raczej idealistą i potrzebuje opieki innych. Ma predyspozycje do pracy umysłowej i rzemiosła artystycznego. Brak mu często zapału do pracy. Wykazuje mniejszy zmysł praktyczny od innych typów.
Styl życia:
Typ czuciowy jest mało odporny na kaprysy pogody - zimno i wilgoć - dlatego na ogół najlepiej się czuje w cieple na słońcu, w pięknych, dobrze ogrzanych i oświetlonych pomieszczeniach. Nie je dużo, ale jest wybredny w doborze potraw, które muszą być urozmaicone. Powinien intensywna prace umysłową łączyć z ćwiczenia rozluźniającymi napięcia typu joga.
Niewłaściwe postępowanie:
Całkowicie błędne jest namawianie osób z typu czuciowego do zwiększenia ilości jedzenia i picia czy też stosowania diety wysokobiałkowej, aby utyły i nabrały sił. Nie należy również ograniczać ich aktywności umysłowej, gdyż wtedy wpadają w melancholię, ogarnia je bierność, zaczynają chorować. Bladość jest cechą naturalną Wyjątkowa wrażliwość na bodźce cielesne sprawia, że to co u innych nie odniesie niemal żadnego skutku, tu może wręcz zaszkodzić. Należy unikać podawania silnych lekarstw. Nawet łagodne środki działają u nich mocniej, ponieważ delikatna tkanka stawia bardzo słaby opór. Zwraca uwagę wyjątkowa wrażliwość na bardzo słabe bodźce cielesne.
Skłonność do chorób:
W typie czuciowym często występują przeziębienia i łatwe uleganie zmianom stanów emocjonalnych. Na skutek subtelnego, zróżnicowanego pobudzenia emocjonalnego wykazuje skłonność do funkcjonalnych zaburzeń nerwicowych, dlatego niejedno pozornie ciężkie schorzenie somatyczne ma u niego podłoże nerwicowe. Wykazuje też predyspozycje do wielorakich chorób psychicznych. Typ czuciowy rzadko ciężko choruje, natomiast często narzeka na złe samopoczucie, ma depresję, łatwo się przeziębia. Jednego dnia wydaje się poważnie chory, a następnego -gdy otoczony odpowiednia opieką - tryska zdrowiem. Bardzo ważne ideały dla niego. Takim osobom wystarczy okazać miłość i troskę, a szybko odżywiają i odzyskują zdrowie.

2. Typ ruchowy
Budowa ciała:
Charakteryzuje się na ogół szczupłą, kościstą i muskularną budową ciała, jest wysoki. Ma szerokie i mocne ramiona, obwód klatki piersiowej jest większy niż obwód pasa. Ręce i nogi są długie, silne i muskularne. Chudość i kościstość przy wysokim wzroście sa cechą naturalną u tego typu, równoznaczną ze zdrowiem.Jeżeli osoby o typie ruchowym z powodu niewłaściwego trybu życia stają się zbyt korpulentne , łatwo jest tą nienaturalną otyłość zauważyć, gdyż objęty jest nią głównie tułów (otyłość brzuszna-jabłko). Jej skutkiem są wszelkiego rodzaju schorzenia i kłopoty zdrowotne, mogące doprowadzić do przedwczesnej śmierci.
Twarz:
Twarz ma rysy wyraziste, ostre, często kanciaste. Nos jest duży i twardy, szyja długa i mocna, podbródek i szczęka dolna są kościste i mocne. Lekko czerwonawy odcień cery jest uważany za oznakę zdrowia.
Cechy psychiczne:
Typ ruchowy odznacza się wyjątkową siłą woli. Jest człowiekiem ze stali, która nie ugina sie i nie łamie. Jest świetnym agitatorem, czy też ogólnie działaczem, gdyż ma silny sugestywny wpływ na innych. Jego żywiołem jest akcja - konkretne zadania wymagające energicznego działania. Wykazuje szorstkość i chłód emocjonalny oraz do twardego rządzenia innymi. Zarówno przywódcy jak i rewolucjoniści posiadali ten typ budowy.
Styl życia:
Warunki atmosferyczne nie mają szkodliwego wpływu na typ ruchowy. Jest odporny na wiatr i niepogodę, upał i mróz. Dobrze znosi znój i zmęczenie. Najlepiej czuje się na świeżym powietrzu, w energicznym ruchu. Natomiast łatwo zapomina o odpoczynku i regularnych posiłkach, nadmiernie forsuje swój organizm. Lubi proste zwyczajne potrawy. Rzadko choruje, dobrze znosi interwencje chirurgiczne, szybko pokonuje przeziębienia i inne choroby zakaźne.
Niewłaściwe postępowanie:
Całkowicie błędna jest terapia osób o typie ruchowym odpoczynkiem i odpowiednią dietą. Ten typ zareaguje na taką terapię pogłębieniem choroby. Nie wolno mu przytyć, natomiast powinien uprawiać dużo zdrowego ruchu na świeżym powietrzu. Długotrwała praca w zamkniętym pomieszczeniu wywołuje u osób o typie ruchowym nerwowość, niezadowolenie. Z równowagi wyprowadza je duży wysiłek umysłowy. Zmuszony do przebywania w ciasnym pomieszczeniu , zamknięty w czterech ścianach, choćby mu brakowało ptasiego mleka, zazdrości każdemu, kto wystawiony jest na smaganie wiatru.
Skłonność do chorób:
Typ ten zbyt mało wypoczywa, nie dba o to, co je i pije. Ma tendencję do nadwerężania narządów ruchu w wyniku czego dochodzi do obciążenia kośćca, tkanki mięśniowej, serca i naczyń krwionośnych. Pojawiają się wówczas zaburzenia krążenia, reumatyzm mięśni i stawów. Powinien wzmacniać swoją siłę urozmaiconym pożywieniem i nie zaniedbywać odpoczynku. Bardzo szybko dochodzi bowiem u niego do utraty masy. Wytężona praca umysłowa musi być przeplatana dużą dawką ruchu i pracy fizycznej.

3. Typ odżywczy
Budowa ciała: 
Charakteryzuje się średnio mocną budową ciała. Osoba o tym typie jest korpulentna, krągła, ma w pełni ukształtowane ciało. Ponieważ najbardziej u niej  rozwinięty jest układ pokarmowy i związane z nim funkcje, obwód w pasie jest większy niż obwód klatki piersiowej. Lekko niebieskawy odcień w tym typie jest uważany za oznakę zdrowia. Korpulentna sylwetka jest tu normą, cechą wynikającą  z konstytucji ciała, oznaką zdrowia, a nie choroby. Mimo ich większego niż przeciętnie ciężaru ciała są wesołe i zgrabnie tańczą. Otyłość w tym typie nie jest do niczego przeszkodą.
Twarz:
Głowa widziana od przodu jest duża i okrągła, rzeźba kości słaba, policzki otłuszczone, rysy twarzy miękkie i zaokrąglone, szyja cylindryczna o łagodnym i miękkim konturze, często krótka.
Cechy psychiczne:
Typ odżywczy kocha spokój i wygodę, jak również obfite i smaczne posiłki. Koncentruje się na sprawach najbliższych, niezbędnych w codziennym życiu i praktycznych. Odznacza się talentem ekonomicznym. Jego dewiza to - żyj i pozwól żyć innym. To co się do nich mówi powinno być zwięzłe, proste i zrozumiałe, nie lubi tzw. lania wody.
Styl życia: 
Preferuje potrawy lekko strawne, niewyszukane. Potrawy ciężko strawne łatwo powodują u niego niedyspozycję i pogorszenie ogólnego samopoczucia. Spożywa nieco za dużo płynów, poza tym wykazuje niechęć do poruszania się, woli raczej mało ruchu. Kocha spokój i wygodę, jak również obfite i smaczne posiłki.
Niewłaściwe postępowanie: 
Całkowicie błędne jest uważanie osób o typie odżywczym za zbyt grube, za dużo ważące oraz ograniczanie im ilości spożywanych pokarmów. Nadmiar ruchu im nie służy, ponieważ  przy intensywnym wysiłku nadmiernie się pocą, co z kolei niepotrzebnie obciąża płuca. Nie są zalecane interwencje chirurgiczne, ponieważ obficie unaczyniona tkanka nie goi się dostatecznie szybko.
Skłonność do chorób: 
U typu odżywczego występuje skłonność do odkładania tkanki tłuszczowej, chorób przemiany materii. ma on też trudności w oddychaniu. Występuje tendencja do nieprawidłowego składu krwi. Łatwo  pada ofiarą chorób zakaźnych. W ostrych stanach chorobowych zagraża mu większe niż innym niebezpieczeństwo ze względu na niewielki zasób sił motorycznych..


Źródła:
Zdjęcie pochodzi ze strony http://eatcleanandpumpitup.blogspot.com/2013/11/podstawowe-typy-budowy-ciaa-wedug.html
Opisy typów budowy można znaleźć w książce- Twarz zwierciadłem usposobienia i zdrowia. Manfred Mueller, Wydawnictwa Amber.
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Cześć! Dobry wpis, czekam następnych postów, szzególnie opowiadających o kwestiach związanych z tematem zdrowia

  Here is my blog post ... choroby

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Weźmiemy pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu artykuły.

   Usuń
 2. Przykro mi ale to co tu jest wypisywane to bzdury ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi dyskutować z takim argumentem. Zaproponowana typologia była rozwijana kilkadziesiąt lat temu przez Kretschmera, Hutera i Sheldona. Zaliczamy je do antropologii fizycznej, co nie oznacza, że opisy te są idealne. Odpowiadają zaproponowanej klasyfikacji przez tychże badaczy, opisanej w podanej literaturze.

   Usuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.