Sztuka czytania z twarzy Mian Xiang w medycynie chińskiej.

Wiekowa tradycja interpretowania rysów twarzy po dziś dzień odgrywa poważną rolę w dalekowschodniej medycynie. Wygląd człowieka zdradza wiele o jego fizycznej konstytucji oraz aktualnym stanie zdrowia, toteż chińscy lekarze na podstawie twarzy są w stanie ocenić, z jakim pacjentem mają do czynienia, wypowiedzieć się o trapiących go bolączkach, a przede wszystkim stwierdzić, czy w chwili bieżącej znajduje się w stanie harmonii, czy też równowaga jest zaburzona. Wykwalifikowany w dziedzinie tradycyjnej medycyny chińskiej lekarz, posługujący się (między innymi) Mian Xiang jest w stanie rozpoznać zagrożenie chorobą, zanim pojawią się jej fizyczne objawy. Wymaga to rzecz jasna nie tylko wybitnych zdolności obserwacyjnych, ale również doświadczenia i nieustannej praktyki.

Interpretacja wyglądu twarzy nie zastępuje innych metod diagnostycznych, lecz uzupełnia je, umożliwiając lepsze poznanie podłoża, na jakim rozwija się choroba, ponadto pomaga w określeniu dokładniejszych związków między chorobą a jej przyczynami. Inną zaletą mian xiang jest pobudzenie naszej czujności i poświęcanie większej uwagi naszemu własnemu ciału. W końcu każdy człowiek sam odpowiada za swe fizyczne i duchowe samopoczucie, więc odczytując określone sygnały będzie w stanie świadomie dążyć do ich poprawy.

Wykrój ust i kształt warg

Chińska medycyna wychodzi z założenia, że z wyglądu ust i ich bezpośredniej okolicy wyciągnąć można wnioski dotyczące stanu naszych narządów trawiennych. Usta nazywane są również organem rozkoszy: objawiają bowiem wskazówki na temat stanu uczuć.

Dawne przekazy głoszą: jeśli matka w okresie ciąży spożywała znacznie więcej białka niż węglowodanów, to dziecko będzie miało duże usta. Jest to teza oparta na obserwacjach, w zasadzie niemożliwa do udowodnienia, jednak Chińczycy twierdzą, że sprawdza się w praktyce; przynajmniej w większości wypadków.

Istotne są też właściwości kącików ust, informują bowiem o stanie trzustki. Zgodnie ze starochińską zasadą nieustannie wilgotne kąciki ust wskazują na zaburzenia w postaci nadczynności lub niedoczynności tego organu.

Do strefy ust zaliczany jest też język. Przy stawianiu lekarskiej diagnozy czynnikiem decydującym jest jego barwa. Pierwszym życzeniem przeprowadzającego badanie lekarza, również zachodniego, jest z reguły: proszę pokazać język. Ciemnoczerwone zabarwienie może wskazywać na stany zapalne lub inne zaburzenia traktu pokarmowego. Zakłada się, że połyskliwy, białawy nalot świadczy o zaburzeniach krążenia, choć niekiedy jego obecność wynika z nadwyrężenia aparatu trawiennego. Z kolei żółtawy język wiąże się ze stanami zapalnymi w obrębie dróg żółciowych, spowodowanymi najczęściej niedoborem żółci. Przy zabarwieniu niebiesko - fioletowym podejrzewa się, że pacjent spożywa za dużo cukru i słodyczy, choć możliwe jest też, że zażywa zbyt dużo leków.

Brwi i oczy

Jak już wcześniej wspomniano, wygląd brwi pozwala wnioskować na temat stanu nerek. W Chinach mówi się- nerka to bierna energia ciała. Brwi mogą jednak również zdradzić, które z rodziców miało większy wpływ na dziedziczne skłonności badanego człowieka. Jeśli dziecko więcej cech dziedziczy po ojcu, to z reguły lewa brew jest gęstsza i szersza od prawej. Przy zdominowaniu cechami matki gęstsza i szersza jest prawa brew.

Klasycznym powiedzeniem mian xiang jest: im dłuższe brwi, tym dłuższe życie. Krótkimi brwiami również nie należy się specjalnie martwić. Krótkie, ale za to bardzo gęste, brwi starzy mistrzowie xiang mien interpretują jako oznakę zapowiadającą doskonały stan zdrowia, aktywność i odporność na choroby.

Przy włosach wyrastających również pomiędzy brwiami, mówi się o podatności na zaburzenia wątroby, nerek, śledziony lub trzustki. Podatność na choroby tych narządów potęgowana jest nadmierną konsumpcją pokarmów pochodzenia zwierzęcego, łącznie z produktami mlecznymi oraz spożywaniem zbyt tłustych potraw.

Istotne informacje o ogólnym stanie zdrowia kryją się w zabarwieniu bliższych i dalszych okolic oka. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że barwa ta może zmieniać się codziennie w takim samym stopniu, w jakim codziennie może zmieniać się fizyczny stan człowieka. Ciemno podkrążone oczy utożsamia się również w Europie ze stanem fizycznego wyczerpania lub silnego znużenia. W chińskiej medycynie bierze się pod uwagę również inne możliwe przyczyny: spożywanie za dużej ilości soli, bądź znaczną przewagę pokarmów suszonych i prażonych.

Czerwono podkrążone oczy mogą świadczyć o przeciążeniu krążenia, spowodowanym najczęściej napięciami nerwowymi. Osoby o czerwono podkrążonych oczach bardzo często skarżą się na chronicznie zziębnięte stopy i dłonie, co również jest oznaką zaburzeń krążenia. U kobiet czerwone obwódki wokół oczu mogą też świadczyć o bolesnej menstruacji. Jak już wspomniano, wszystkie powyższe informacje wywodzą się z tradycyjnych, chińskich przekazów.

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.