Psychologia otyłości - film.

Natykając się na artykuły o psychologii otyłości zauważam, że zazwyczaj podkreślane są skutki tejże otyłości dla psychiki, nie zajmują się one natomiast przyczynami tego stanu. Mówiąc o osobach otyłych mam na myśli takie osoby, które borykają się z bardzo dużą nadwagą przez prawie całe swoje życie. Należy tutaj zadać sobie pytanie - co wydarzyło się w trakcie dorastania oraz co dana osoba chce zagłuszyć jedzeniem. Musimy zdawać sobie sprawę, ze jest to zaspokajanie pewnych dużych braków emocjonalnych. Jest to taki sam substytut jak alkohol, papierosy czy narkotyki.

W związku z tym chciałabym, abyście poświęcili półtorej godziny i obejrzeli film o studium negatywnych doświadczeń dzieciństwa. Poniżej link oraz opis filmu. Prawda, że nie wszystko jest takie oczywiste, jakby nam się wydawało/

Studium Negatywnych Doświadczeń Dzieciństwa (Studium NDD) (Adverse Childhood Experiences Study) to największe tego typu badanie (18 tysięcy badanych), jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek przeprowadzono. Jego celem jest przyjrzenie się relacji między doświadczeniem różnych form maltretowania w dzieciństwie (tj. kategorii NDD) a angażowaniem się w ryzykowne zachowania i problemami zdrowotnymi w adolescencji i dorosłości.

Konkluzje płynące z danych zawartych w Studium są jednoznaczne:
- Negatywne Doświadczenia Dzieciństwa (ACE) są niezwykle powszechne,
- NDD są główną przyczyną zachowań noszących znamię ryzyka chorobotwórczego (m.in. uzależnień od substancji i czynności, rozwiązłości seksualnej, podwyższonego poziomu stresu, agresji wobec bliskich i nieznajomych, nieaktywności fizycznej)
- skutkiem owych ryzykownych zachowań są różne choroby somatyczne i psychiczne (m.in. choroby układu oddechowego, krążenia, dolegliwości związane z odurzaniem się substancjami, cukrzyca, depresja) oraz przedwczesna śmiertelność (np. w wyniku samobójstwa).

Na podstawie Studium NDD opracowano nowy system podstawowej opieki zdrowotnej (Individual and Population Health Appraisal System), w którym:
- oprócz objawów chorobowych pobiera się pełną historię całego życia pacjenta pod kątem NDD,
- wykonuje się kompleksowe badania biochemiczne i fizyczne,
- opracowuje się wieloletni program pomocy i redukcji ryzyka chorobotwórczego,
- pacjentom oferuje się wsparcie edukacyjne.

Link
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. Zgłosiłem się do Wielkopolskiego Instytutu Psychoterapii (http://wip-poznan.pl/psychoterapia) i nie żałuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Otyłość powoduje wiele chorób. Dlatego trzeba z nią walczyć.

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.