Co zdradzają nasze nogi i buty?


Każdy zapewne słyszał o Zygmuncie Freudzie. Jest on ojcem psychoanalizy i opisuje ciągłą wojnę między dwiema częściami osobowości- Id i Superego, których „rozjemcą” jest Ego. W skrócie te nasze części świadomości można scharakteryzować następująco:

Id - jest nieświadomą i pierwotną częścią osobowości. Działa w sposób irracjonalny, przez impulsy (wyrażenie i zaspokojenie). To, co „ukryte” określa przeszłość, wnętrze -korzenie i dziedzictwo, rodziców, seks i instynkty. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizują je nogi.

Superego - to wartości danego człowieka oraz jego postawy moralne przekazane przez społeczeństwa. Generalizując, można powiedzieć o sumieniu. Jest ono symbolem marzeń i wolnej myśli, tęsknoty za lepszym, przyszłością i władzą. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizują głowę. 

Ego -jest obrazem rzeczywistości fizycznej i społecznej, wiedzy o tym, co prowadzi do czego oraz co jest możliwe w spostrzeganym świecie w danej chwili. Część z funkcji podejmują działanie zaspokajające impulsy Id. Są to mechanizmy obronne, a ich nadużywanie prowadzi do nerwic. Ego jest określeniem świadomego, czyli "tu i teraz", w pełni kontrolowanego działania, to jawne treści, czas pomiędzy tym, co było i będzie, jest stanem „między”. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizuje je tułów.

Nogi więc symbolizują Id - podświadomość, dzieciństwo i rodziców. Tułów symbolizuje Ego - świadomość, działanie w świecie "tu i teraz", głowa symbolizuje Superego - nadświadomość, myśli i marzenia. Czoło to symboliczny element nadświadomości, myśli i ambicji. Środek twarzy (oczy, nos, uszy i górna część ust) - to świadomość, podbródek i dolna część ust to podświadomość. 

Interpretację poszczególnych elementów rozpoczniemy od sfery podświadomości, czyli nóg. Są one symbolicznym opisem dzieciństwa, podstawą jest sfera ciała, w której odbijają się popędy. Zacznijmy od butów.
 • Na przykład człowiek mający na nogach masywne i ciężkie buty, chce nam powiedzieć o swoich przeżyciach z dzieciństwa, braku poczucia bezpieczeństwa, braku ojca. Świadczą być może o braku pewności siebie, samotności "dziecka", które je nosi. 
 • Natomiast lekkie buty o ostrych czubach, sprawiające wrażenie delikatnych, to symbolika być może dominującej matki w domu. 
 • Sportowe buty - dyscyplina w dzieciństwie, przesądy, rygor i kary; Tłumiona spontaniczność w dzieciństwie, to sportowy typ - wolność i swoboda. 
 • Są też osoby, które preferują buty "przesadnie lekkie", co do swojego wyglądu, które wyraźnie nie pasują do reszty ubioru. Na przykład są to tenisówki. Analiza mówi tu o próbie ucieczki od obowiązków ponad siłę, narzuconych w dzieciństwie przez matkę. To także rozwód - syn zostaje z matką, przejmując obowiązki ojca, nadmiernie "dorośleje" bez wzorca zachowań męskich - buduje go z książek i filmów.

Posuwając się wyżej w podziale natrafimy na kolana odpowiadające za działanie. Jeśli na przykład, na kolanach naszyte są "łaty", interpretuje się je jako kłopoty - próba zapomnienia o problemach z matką lub ojcem. Bardziej otwarty bunt, krytyka rodziców - dziury na kolanach.

Ważne partie strefy podświadomości (seksualizm) określają spodnie - zbyt napięte, przez co eksponują narządy płciowe u mężczyzny, świadczą o podkreśleniu swojej własnej męskości (dorosłości), co do której jednak on nie jest pewny. Przyjmuje się, że kobiety podkreślające wyraźnie seksualność nóg, przesadnie je eksponując, podejrzewa się o brak pewności siebie. Kompleksy intelektualne rekompensuje ona w inny sposób - prezentując inne walory. Więcej o innych rodzajach garderoby napisałam w postach o stylu ubierania.

Należy też zwrócić uwagę na miejsca gdzie odkłada się tłuszczyk, szczególnie jeśli jest to rozłożenie nieproporcjonalne. U niektórych będą to nad wymiar masywne ramiona czy ręce, u innych odstający brzuch lub szerokie uda, mimo ogólnej szczupłości sylwetki. Jakby ta część nie pasowała do reszty ciała.

I tak jeśli chodzi o nogi to otłuszczone uda mówią symbolicznie o konflikcie z rodzicami i braku harmonii w domu. Będzie to również podłożem psychosomatycznych chorób takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy migdałów.

Otłuszczone biodra zaś symbolicznie informują o kłopotach seksualnych i braku pewności siebie w tym obszarze. Jeśli jest to wynik wykorzystywania seksualnego kobiety jako przedmiotu, to często dochodzi do chorób dróg rodnych, poczynając od silnych upławów, przez nadżerkę, a kończąc na nowotworach. 

Z reguły im mocniej zbudowane, silniejsze nogi tym wcześniej dziecko musiało "stanąć" na własnych nogach. Stabilizacji i samodzielności musiało szukać w sobie, potrzebowało więc dobrego i mocnego ugruntowania  w rzeczywistości, aby lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu czy brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Z tego powodu tak ważne jest zrozumienie sygnałów jakie wysyła nam nasze ciało, szczególnie jeśli są one chroniczne. Być może psychika nie radzi sobie z podejmowanymi przez nasz działaniami bądź żyjemy lub robimy coś wbrew sobie. Wypierane problemy odezwą się w końcu dając nam znaki poprzez ciało.
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

8 komentarze:

 1. Ciekawie postawiona kwestia. Hmm no i teraz mam problem. Co założyć na nogi, aby nie eksponować swoich problemów ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez obaw, można chodzić w tym, w czym czujemy się dobrze:) Celem artykułu nie było pokazanie, że każdy rodzaj obuwia wiąże się z jakimiś problemami emocjonalnymi. Element musi być charakterystyczny, aby mógł być brany pod uwagę. Idąc do terapeuty zwróci on uwagę na nasz ubiór i jeśli np. buty nie będą pasowały do reszty stroju, okazji i wieku osoby lub będą w jakiś sposób oryginalne, to wtedy może być to wskazówką. Nie należy jednak oceniać pochopnie każdego w sytuacjach codziennych:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli do delikatnej sukienki zakładam płaskie buty obejmujące stawy skokowe, ponieważ poważne schorzenia sprawiły, że w innych nie poruszam się wcale, to podziękuję za terapeutę, który będzie zwracał uwagę na tę "niestosowność". Naprawdę, nie wszystko należy szufladkować.
   Myślę, że większym grzechem jest brak dbałości o język... Gdy pisze się "na całą Polskę"; nie należy stosować niepoprawnie imiesłowów przysłówkowych ("Idąc do terapeuty zwróci on uwagę").
   Współczuję wszystkim, którzy - przez pryzmat swoich kompleksów - oceniają budowę anatomiczną czy strój innych osób.
   Z poważaniem, Julia (lat 66, masywne uda, sadełko na biodrach, cudowni Rodzice, najwspanialszy Mąż - Przyjaciel, Kochanek)

   Usuń
 3. To w sumie im mniej osób ma taką wiedzę tym lepiej, bo będziemy mieli szanse dobrej oceny np nowo poznanej osoby ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, warto słuchać intuicji. Podobno nie myli się ona aż w 70% naszych ocen nowo poznanych osób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe ;) Czyli noszę wyłącznie cięższe buty na platformie, bo miałam trudne dzieciństwo... A może dlatego, bo w delikatnych balerinkach moje nogi wyglądają najzwyczajniej źle.

  OdpowiedzUsuń
 6. supertekst! ja lubię czubki, ale tylko w szpilkach, i to fakt, że matkę mam dominującą :) nieco o psychologii piszę na http://dzikikucyk.com/ zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Haha ciekawe co by ta "psychologia" mówiła o strojach gwiazd muzyki, np. z lat 70-tych. Albo o piosence "These boots are made for walking" i kozakach Nancy Sinatry... Radzę nie przejmować się tymi "odkryciami" i ubierając się opowiadać swoje własne historie.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.