Co ubiór może jeszcze powiedzieć o kobiecie?

Styl męski, czyli noszenie przez kobiety męskich ubrań, można podzielić na kilka rodzajów. Opiszemy najbardziej klasyczny, czyli garnitur plus krawat. Wskazuje osobę, która nie czuje się kobietą albo raczej nie chce się nią czuć. Manifestuje, że dorównuje mężczyznom intelektualnie i nie chce, szczególnie w miejscu pracy, być gorzej od nich traktowana. Zatem podświadomie podkreśla, że tak naprawdę w jej mniemaniu kobiety są gorsze od mężczyzn i jedynym sposobem podniesienia własnej wartości jest zewnętrzna "zmiana płci". Ponieważ krawat jest symbolem fallicznym, im szerszy, im hardziej ostry wzór na nim, im bardziej szorstki materiał, tym więcej męskości kobieta próbuje sobie dodać.

Jeśli dorosła kobieta nosi na sobie dużą ilość jaskrawych kolorów, pstrokate wzory w myszki i misie, zbyt krótkie dziewczęce spódniczki, podkolanówki i spina włosy w kitki, reprezentuje styl dziecinny. Dominuje w nim najczęściej kolor różowy. Wskazuje on osobę infantylną niedojrzałą, która za wszelką cenę chce wrócić do zbyt krótkiego dzieciństwa. Podłożem jest tutaj brak ciepła i czułości w najwcześniejszych latach oraz brak zainteresowania ze strony rodziców. Ukryta tęsknota za beztroskim dzieciństwem i skłonność do zabawy łączy się z potrzebą niezaznanej pieszczoty. Najczęściej osoba taka nie miała okazji poczuć się dzieckiem i obecnie czuje potrzebę nadrobienia straconego czasu. 

Kowbojskie lub harleyowskie stroje noszone przez kobiety, czyli ciężkie skórzane kurtki i pasy, łańcuchy, kapelusze i ciężkie męskie buty wyrażają lęk przed własną kobiecością i wrogość wobec mężczyzn. Podają komunikat: "chcę być silna jak faceci". Ponadto ubiór "na kowbojkę" może podkreślać sferę seksualną, co informuje o preferowaniu agresywnego sposobu współżycia. Taka osoba również w sytuacji intymnej chce się poczuć "męska", zatem z reguły przejmuje inicjatywę i w ostry sposób próbuje "zagłuszyć" swoją kobiecość.

Za duża męska koszula, luźne męskie swetry, dżinsy to córeczka tatusia. Symbolizuje potrzebę opieki. Taka kobieta pokazuje, że w pewien sposób jest małą dziewczynką domagającą się ojcowskiego ciepła, czułości i zapewnienia jej poczucia bezpieczeństwa. Łatwo się domyślić, że jest to również forma zrekompensowania tego, czego zabrakło w dzieciństwie. Najprawdopodobniej będzie szukać partnera starszego od siebie. Jeśli spotyka się z rówieśnikiem, to wybiera odpowiedzialnego i dojrzałego mężczyznę, który mimo młodego wieku będzie potrafił zastąpić jej ojca.

Rozcięcia z boków bluzki czy koszuli, jeśli założymy, że przód jest przyszłością a tył przeszłością, może odczytywane być jako wyraźne odcięcie się od przeszłości i zdecydowanie na nowego rodzaju aktywność w życiu. Ważna jest tutaj wysokość występowania tych rozcięć. Jeśli są duże i znajdą się bezpośrednio w sferze świadomej, to osoba taka jest gotowa do przewartościowań i wprowadzenia znaczących zmian. Natomiast jeśli bluzka czy koszula jest dłuższa, a niewielkie pęknięcia trafiają poniżej pasa. to pragnienie zmian pozostaje w sferze nieświadomej.

Zaakcentowanie sfery intymnej, czyli rejonu bioder i górnej części ud fasonem, to podkreślenie wagi erotyki w życiu analizowanej osoby. Jeśli tę część ciała podkreśla szeroka luźna spódniczka na wielu sztywnych halkach (styl lat pięćdziesiątych), to jest raczej wyrazem swobody seksualnej i umiejętności traktowania erotyki "na luzie". Jeśli natomiast spodnie lub spódnica ciasno opinają części intymne, wówczas mamy do czynienia z przypadkiem problemu na tym tle.

Nieco podobne znaczenie ma wyeksponowanie nóg przez kobietę - jest to symboliczne pokazanie, że najważniejsze w życiu jest ciało... Spódnica wykonana z przezroczystego materiału odsłania nogi w sposób mniej bezpośredni. Jest jak mgiełka, zabawa w "chowanego", droczenie się... Jeśli zechcemy ją zinterpretować musimy uwzględnić ten właśnie element. "Taka osoba bawi się w seks bardziej, niż rzeczywiście przeżywa. Niewykluczone, że forma jest dla niej ważniejsza niż treść. Podobne znaczenie będzie miała spódnica z frędzli, spomiędzy których przy każdym ruchu widać nogi. Frędzle to też potrzeba zabawy i powiedziałabym nawet, że frędzle na tym poziomie to infantylizm w sferze seksu.

Rozcięcia w spódnicach są również formą nieco delikatniejszego pokazywania nóg. Niemniej jest to takie wabienie nie do końca oczywiste. Jedynie rozcięcie z tyłu sygnalizuje gotowość kobiety do kontaktu intymnego i ogólnie potrzebę doświadczenia erotycznego. Natomiast rozcięcia z przodu pokazują wyraźnie, że wszystko jest pod kontrolą, a zatem nie ma mowy o jakiejkolwiek spontaniczności. Można by domniemywać, że osoba taka "chciałaby, a boi się". Troszkę wabi, ale nie jest gotowa na kontakt z powodu własnych kompleksów i obaw.

Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę współczesną modę, kopiowanie przez kobiety gotowych wzorców z okładek pism czy manekinów sklepowych. Styl danej kobiety musi być charakterystyczny w sposób ciągły, aby mógł zostać poddany ocenie.

Źródło:
Tekst powstał na podstawie materiałów szkoleniowych Instytutu Nieinwazyjnej Analizy Osobowości.
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. cokolwiek ubiorę bedzie oznaczało ze mam jakis problem;)

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.