Asymetria twarzy - kiedy lewa i prawa strona różnią się od siebie?

Spotykając ludzi po raz pierwszy w ułamku sekundy decydujemy, co do danej osoby czujemy - sympatię, antypatię czy może strach.. Nasz mózg podświadomie wie, które cechy twarzy może zaklasyfikować jako nam niesprzyjające. Tak często dzieje się z twarzami asymetrycznymi czyli takimi, gdzie prawa i lewa strona różnią się od siebie. Ponieważ nieregularności twarzy są zjawiskiem bardzo powszechnym, warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Mówiąc o nieregularnościach, myślę o widocznych różnicach w budowie, kształcie i wielkości elementów twarzy po jej lewej i po prawej stronie.

Większość ludzi ma lekkie bądź wyraźniejsze asymetrie lewej i prawej połówki twarzy. Najłatwiej sprawdzić to dzieląc zdjęcie na pół i tworząc nową twarz, składającą się tylko z lewych lub tylko prawych połówek. W większości przypadku dorośli ludzie zobaczą dwie zupełnie różne osoby. Dotyczy to również zmarszczek, które mogą tworzyć się tylko po jednej stronie twarzy lub wyglądać inaczej po obu stronach. Aby to zinterpretować, wystarczy przypomnieć sobie, że:
 • Lewa półkula mózgu, kontrolująca prawą stronę ciała, jest odpowiedzialna za myślenie logiczne, abstrakcyjne, racjonalne, analityczne, 
 • Prawa półkula, kontrolująca lewą stronę ciała, odpowiada za stany emocjonalne, widzenie barw, twórczość artystyczną, intuicję, myślenie irracjonalne itd.
Dla uproszczenia oraz na potrzeby tego artykułu wyjaśnię, że w związku z powyższym przyjmuje się następującą zasadę:

 • Lewa strona twarzy odzwierciedla życie emocjonalne czyli osobiste (nazwijmy je wewnętrznym – jak ja postrzegam siebie).
 • Prawa strona twarzy odzwierciedla ludzką logiczną stronę czyli zawodowe (nazwijmy je zewnętrznym - jak inni postrzegają mnie).
Oceniając innych ludzi częściej patrzymy się na ich prawą stronę twarzy. Badacze zaobserwowali, że niemowlęta karmione piersią układane są tak, że widzą lewą stronę twarzy matki. Jako dorośli ludzie nieświadomie szukamy emocji u ludzi patrząc się na ich lewą stronę twarzy. Jaki to ma wpływ na dalszą część obserwacji? Badając np. rozmieszczenie zmarszczek i ich ilość łatwo dojść do wniosku, że ludzie inaczej przeżywają emocje w życiu osobistym oraz zawodowym. Często są w tych dwóch sferach zupełnie skrajnymi osobowościami. Niektórzy w pracy odnoszą sukcesy, zaś prywatnie czują się samotni i odizolowani. Te doświadczenia ukażą się w ukształtowaniu i głębokości zmarszczek na prawej i lewej stronie twarzy.

W skrócie można więc powiedzieć, że lewa strona twarzy pokazuje nasz stan emocjonalny i nasze życie wewnętrzne, zaś prawa strona twarzy mówi o naszym życiu zewnętrznym czyli zawodowym. Dysharmonia w jednej z części ukazuje nam problemy w życiu wewnętrznym bądź zewnętrznym. Krótkie spojrzenie na twarz i już wiemy czy danej osobie lepiej powodzi się w życiu prywatnym bądź zawodowym. Często zdarza się, że sami sobie nie uświadamiamy, że zaniedbujemy którąś ze sfer. Takie przyjrzenie się naszej twarzy może pomóc nam zrozumieć, ze najwyższy czas poświęcić więcej uwagi naszemu życiu osobistemu bądź profesjonalnemu, gdyż mocno je zaniedbaliśmy.

Dysharmonia jest ewolucją odbywająca się w nas, wywodząca się z napięcia w naszym wnętrzu. Niosąca nowe możliwości i prądy w działaniu i w chęci działania. Człowiek jest istotą złożoną i jeżeli istnieją drobne asymetrie to one dopingują go do walki o lepsze jutro, stosunki z ludźmi, warunki w domu i ambicję o lepsza pracę. Nie bójmy się tego. Przyczyna powodzenia lub niepowodzeń tkwi w nas i jest metaforą życia przeniesioną na twarz. Drastyczna asymetria jest niepokojąca, niszcząca siły i wypaczająca charakter, doprowadzająca do choroby wyniszczającej psychikę i ciało.

Nieregularności występują prawie w każdej twarzy, mogą one być większe lub mniejsze. Warto pamiętać, że asymetrie mogą być spowodowana zmianami chorobowymi. Wtedy należy zwrócić uwagę czy nie są one wynikiem paraliżu, wylewu, przerostem żuchwy czy urazami zewnętrznymi.

Warto spojrzeć na naszych bliskich innych okiem i sprawdzić czy nie uśmiechają się np.jedną stroną twarzy? Lub jedno oko wydaje się smutniejsze i jest otoczone większą ilością zmarszczek? A może tylko jeden kącik ust opadł do dołu? Może ktoś potrzebuje pomocy w znalezieniu równowagi, może boi się przyznać do problemów w życiu osobistym bądź zawodowym. Prawdopodobnie taka osoba cały czas walczy między tym co mówi rozum, a tym co chce serce. Nie zostawiajmy innych samych ze swoimi rozterkami. I dbajmy o równowagę w naszym życiu.

Autor: Diana Nowek
Share on Google Plus
  Blogger Comment
  Facebook Comment

8 komentarze:

 1. takich bzdur dawno nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ze jest wolność komentowania, ale z takim argmentem trudno mi dyskutować. Przed dalszą dyskusją poprosiłabym więc o zapoznanie się z pozycjami typu Mózd emocjonalny oraz z pojęciem Emotional lateralization.

   Usuń
  2. Mistrzowskadusza23 lutego 2017 13:42

   Faktem jest, ze to co jest niezrozumiale dla czlowieka staje sie wowczas argumentem do stawania oporem do informacji.to nawet nie chodzi o wiare to poprostu moc przekonan wewnetrznych a takze inne elementy swiadomosci.oczywiscie to tez nie jest opinia zla czy dobra. Wystarczy rozejrzec sie w swiecie samejnauki..odkryc..fizyki kwantowej..pracy ludzkiego mozgu lub parapsychologii by pozwolic sobie na chocby istnienie takiego tematu jak tu analiza twarzy. Artykul jest ciekawy z mojego doswiadczenia pracy z ludzmi wrecz podparty rzeczywistoscia. Innym polecam wiedze jak "biologia przekonan"czy psychologia wygladu czy karmiczne podloze podswiadomosci

   Usuń
 2. Asymetria twarzy (jej struktury) i asymetria mimiki to według mnie dwa różne pojęcia. o ile oczywistym jest, że stan psychiczny wpływa na asymetryczność mimiki, to jednakże trudno mi uwierzyć, że może mieć wpływ na samą budowę twarzy - która uwarunkowana jest genetycznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale prawda jest ze prawa półkolonie odpowiada.za lewa cześć ciała i odwrotnie.mozg jest niesamowitym narzędziem w naszym organizmie.bardzo prawdopodobnie tak właśnie jest ze nasze przeżycia mają wpływ na wyraz i zmiany na twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli zaistnieje już taka dysharmonia, to czy jest ona odwracalna? Czy przywrócenie równowagi w naszym życiu zawodowym i emocjonalnym sprawi, że nasza twarz wróci do "normalności"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy asymetria nie dotyczy stałych części twarzy, np. kształtu nosa czy szczęk, to może być ona odwracalna. Nasza twarz, tak jak ciało, składa się z mięśni. Są one poruszane i aktywowane świadomie lub nieświadomie po wpływem impulsów i emocji. Dlatego długotrwały ból, smutek i inne silne przeżycia pozostawiają ślad na twarzy. Wiedząc które mięśnie uruchamiają przeżywane przez nas nadmiernie emocje, jesteśmy w stanie z nimi pracować. Harmonia w życiu także na to wpływa.

   Usuń
 5. A jesli przez ostatnie miesiacz moze 3 lata zauwarzam problemy z prawa strona twarzy-na poczatek oko zmniejszylo sie jakby ,pozniej do oka zaczely dochodzic takie problemy jak problemy skorne ,wykwity ,zaskorniki pryszcze,pozniej zauwazylam ze przegroda w prawej dziorce nosa sie zawezyla a teraz jeszcze prawe ucho spuchlo w srodku i boli.Wszystkie te problemy dotycza prawej czesci glowy.Dodam ze mam problemy z pamiecia od jakis 3 lat okolo,i migreny prawdopodobnie bo lekaz nie jest pewien od 5 lat.Czy to moze byc jakies uszkodzenie mozgu lub ucisk w lewej polkoli wplywajacy na funkcjonowanie prawej?jak widac po pismie -prosze wybaczyc juz sie przyzeyczailam-bledy roboe caly czas od czasu tych boli.

  OdpowiedzUsuń

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.