Jaką podpowiedź wychowawczą może nam dać twarz dziecka?


Cała osobowość człowieka stanowi kombinację natury i wychowania. Na­tura czyli genetyka, odgrywa ważną rolę w kształtowaniu twarzy, ale nie jest jedynym czynnikiem. Często na twarzy osoby, która doświadczyła dotkliwej straty lub przeżyła głęboką traumę, pojawiają się nowe linie. Może to nastąpić prawie natychmiast i stanowi trwały zapis i świadectwo jej życiowych doświadczeń. Wystarczy spojrzeć na bliźniaki jednojajowe, które zostały rozdzielone podczas adopcji i trafiły do różnych państw i całkowicie odmiennych środowisk. Po latach będzie dokładnie widać , które dziecko miało słodkie, a które gorzkie życie.

Możemy przyjrzeć się kilku elementom twarzy dziecka, które już w młodym wieku pomogą nam odkryć ich małe charakterki. Zacznijmy od kształtu czoła, a dokładniej od kształtu linii włosów. Kiedy zaczeszemy włosy do tyły zobaczymy linię włosów, która może nadawać czołu kształt okrągły, kwadratowy, litery m oraz kształt nieregularny. Linia włosów zaokrąglona pokazuje nam dziecko, które jest nastawione na kontakty międzyludzkie, naturalnie przychodzi mu/jej zaprzyjaźnianie się z innymi i przebywanie w dużych grupach. Linia włosów kwadratowa wskazuje na osóbkę, która musi być wiecznie czymś zajęta, lubi skupiać się na zadaniach i musi być stymulowana ciekawymi zadaniami oraz poprzez odkrywanie nowych rzeczy.
Gdy linia włosów tworzy szpic na środku i wygląda jak okrągła literka „M” wtedy mamy u siebie kreatywną pociechę, która jednak nie lubi kiedy jej się rozkazuje i mówi co ma robić. Jeśli ma swoje ulubione ubranka to nie wolno jej na siłę ubierać w coś innego. Prawdopodobnie dziecko to będzie lubiło rysować, malować, lepić i tworzyć, czyli wszystkie te zajęcia gdzie można wykazać się kreatywnością. Nie powinno mus się w tym przeszkadzać, gdyż bardzo nie lubi dokuczania. 

Jeśli przy linii włosów po obu jej stronach rosną sterczące we wszystkie strony włoski to oznacza, że mama takiego dziecka za bardzo ingeruje w jego życie. Wpływ taki może być oczywiście zarówno pozytywny jak i negatywny.  Na pewno maluch jest wtedy najbardziej związany z matką.  Jeśli zauważycie takie włoski u swojego synka, dajcie mu trochę swobody, jeśli nie chcecie mieć w przyszłości wiecznego mamisynka.

Kształt brwi.
Brew o kształcie zaokrąglonym wskazuje nam na osóbkę ceniącą sobie spokój i harmonię wokół siebie.  Nie lubi zbytniego hałasu i zawsze będzie się starało pogodzić wszystkie zwaśnione strony.  Takie dziecko cierpi dwukrotnie bardziej , kiedy rodzice się kłócą lub w domu panuje chaos, a plany są często zmieniane.

Brwi zakrzywione czyli do połowy uniesione do góry a potem opadające należą do malucha, który ma duszę artystyczną, uwielbia taniec, gry, zabawy w teatr oraz żywe kolory.  Takie dziecko lubi dramatyzować  i nie należy do tych cierpliwych. 

Brwi mogą być tez położone nisko lub wysoko, jeśli spojrzymy na odległość od oczu. W przypadku gdy brwi są tuz nad oczami dziecko łatwo nawiązuje znajomości i nie boi się obcych. Może być z wiekiem zbyt odważne lub ufne w stosunku do nowo poznanych ludzi. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na znajomości internetowe. 

Natomiast gdy brwi są położone wysoko nad oczami dziecko będzie bardzo starannie dobierało sobie znajomych, nie łatwo będzie mu zaimponować, jednak może być nieśmiałe i niepewne co do ludzi (co z wiekiem przechodzi).

Zęby
Możemy spojrzeć też na ząbki, jeśli wyrosły już te stałe. 

Małe ząbki, drobne będą mieć dzieci które szybko się uczą i w lot chwytają nowe rzeczy. Mają rozwinięte zmysły słuchowe i wzrokowe, należy więc rozwijać zdolności dziecka w wielu dziedzinach, aby mogło później samo wybrać te ulubione. Jeśli coś się mu tłumaczy, należy najlepiej mu to od razu pokazywać na sobie, w ten sposób uczy się najszybciej.

Gdy zobaczymy, że maluchowi wyrosły duże przednie zęby, w szczególności gdy dwa pierwsze są dłuższe, to mamy w domu małego uparciucha. Jeśli cos sobie postanowi to nie sposób go przekonać do czegoś innego. Trzeba stawiać przed nim zadania z konkretnymi celami, aby wiedział po co ma dana rzecz robić.

Szczęka
O szczękach i podbródku wspomniałam już przy kształcie twarzy dziecka w poprzednim artykule. Powtórzę tylko, że jeśli szczęka jest silnie zarysowana to dziecko będzie miało silną wolę i będzie chciało rządzić innymi. Jeśli szczęka i podbródek są słabo widoczne, to maluch łatwo będzie się podporządkowywał innym. Nie będzie miał tez zamiłowania do sportu.

Elementów twarzy jest o wiele więcej i z wiekiem będą one coraz bardziej widoczne. Dziecko nie powie nam samo jaki ma charakter, a dzięki analizie możemy lepiej zrozumieć jego miejsce w społeczeństwie, potrzeby i talenty.

Zgadzają się opisane wyżej cechy z charakterem waszego dziecka?:)

Inne opisy znajdują się tutaj:
http://www.psychologiawygladu.pl/2013/09/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none.html
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.