Najlepszy partner to partner o podobnej do nas twarzy.


Popularne jest stwierdzenie, że przeciwieństwa się przyciągają. Jest to prawda, bo od zawsze fascynuje nas to, co nowe i inne. Chcąc jednak stworzyć harmonijną i długoletnią relację z drugą osobą, szukamy kogoś, kto będzie podobny do nas z charakteru. Będzie dzielił nasze pasje i zainteresowania, rozumiał nasz tok myślenia czy chwytał nasze myśli w lot. 

Personologia mówi, iż aby stworzyć taki związek, podobieństwo cech twarzy musi oscylować w granicach 60-70%. Możemy to nazwać kompatybilnością twarzy. Pozostałe 30-40% różnic zapewnia nam fascynację i pewna iskierkę w związku, żeby nie stał się on zbyt nudny dla obojga ludzi. Zapewnia tez możliwości uczenia się od siebie nowych rzeczy. Co ciekawe, im dłużej z kimś jesteśmy czy mieszkamy tym bardziej upodobniamy się do tej osoby z wyglądu, nie wspominając o gestach, mimice czy sposobie przeżywania emocji.

Zjawisko to nazywa się konwergencją emocjonalną i jest tłumaczone w następujący sposób:
(od łac. convergere – zbierać się) to upodobnienie emocji przeżywanych przez osoby często przebywające razem. Psychologowie społeczni Dacher Keltner i Cameron Anderson dwukrotnie (w odstępie kilku miesięcy) badali „chodzące ze sobą” pary, a także studentów mieszkających w jednym pokoju w akademiku. I dowiedli, że po kilku miesiącach tak partnerzy, jak i współlokatorzy upodobnili się pod względem przeżywanych emocji. Co więcej, te pary, które się upodobniły bardziej, były bardziej zadowolone ze związku i rzadziej się rozchodziły. Jeszcze dobitniej pokazały zjawisko konwergencji badania Roberta Zajonca i współpracowników, którzy prosili badanych, by oceniali podobieństwo twarzy par długoletnich małżonków. Przy czym część zdjęć małżonków pochodziła z początku ich znajomości, a część zrobiono po 25 latach spędzonych razem.

Wśród tych pierwszych zdjęć badani nie byli w stanie wskazać, kto z kim stanowi parę, ale bez problemu potrafili wyłonić pary na podstawie zdjęć, jakie zrobiono im po latach spędzonych razem. Ich twarze upodobniły się w efekcie przeżywania zbieżnych emocji, które wpływają na ukształtowanie mięśni twarzy. Okazuje się, że kto z kim przestaje, takim się staje. Ale dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to mechanizm mimikry, czyli bezwiednej, spontanicznej tendencji do naśladowania innych ludzi, ich gestów czy mimiki, a także do zarażania się ich nastrojami i uczuciami. Ten tzw. efekt kameleona wywołuje wzrost sympatii. Mamy tu do czynienia z wzajemną relacją: lubimy tych, którzy nas naśladują, a zarazem skłonni jesteśmy naśladować tych, których lubimy. (Opis hasła konwergencja emocjonalna pochodzi ze słownika psychologicznego portalu charaktery.eu)

To, że bardzo wielu ludzi nie prowadzi harmonijnego życia we dwójkę wynika najczęściej z pośpiechu i nieuważności: nigdy nie uczyliśmy się patrzeć oczyma drugiej osoby, słuchać jej uszami i czuć jej sercem. Najczęściej wychodzimy z błędnego założenia, sadząc innych według siebie; wydaje nam sie, że wiemy o czym partner myśli i co czuje, wiec rzadko kiedy zadajemy sobie trud i znajdujemy czas, by wczuć sie w sytuacje partnera. I przez to tracimy. 

Poznanie cech charakteru naszego partnera, w zestawieniu z informacjami, jakie czerpiemy z własnej twarzy może tylko pomoc. Przede wszystkim pomoże partnera lepiej ocenić i zrozumieć, ponadto zyskamy też wiele informacji na temat jego, czy jej zachowania w stosunku do nas. Znajomość sil, które łączą, względnie rozdzielają umożliwia unikniecie zbędnych nieporozumień i konfliktów, pomagając jednocześnie w zbudowaniu zrozumienia i zaufania miedzy dwojgiem ludzi. Od analizy twarzy możemy zatem oczekiwać wsparcia naszych dążeń do stworzenia i pielęgnowania szczęśliwego, harmonijnego związku.

Jak można sprawdzić kompatybilność twarzy? Najprościej, dzieląc wasze twarze na połówki i składając je w jedną nową twarz. Dla przykładu kilka zdjęć dopasowanych twarzy celebrytów.

Czytaj dalej tutaj:
http://www.psychologiawygladu.pl/2015/02/kompatybilnosc-twarzy-partnerow-na-co.html
Więcej zdjęć na
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2264866/From-Brangelina-Beckhams-stars-mirror-images-partners.html
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.