W poprzednim wpisie wyjaśniałam, dlaczego podobają się nam ludzie podobni do nas. W ich towarzystwie lepiej się czujemy i szybciej uznamy ich za sympatycznych. Z tego powodu na szkoleniach dla sprzedawców uczono, aby kopiować mimikę, gesty czy ton głosu i szybkość mówienia osoby, której chcieliśmy coś sprzedać. Wspomniałam także wcześniej, że powinniśmy szukać szukać partnera o podobnych do nas rysach twarzy. Zazwyczaj robimy to podświadomie, gdyż po prostu tacy ludzie zwracają naszą uwagę. Ta zasada dotyczy długotrwałych związków i relacji, ale są od tego wyjątki. Jeśli szukamy przygody, adrenaliny, seksu - będziemy wybierać cechy dla nas egzotyczne i takie, których nam brakuje.
Co oznacza kompatybilność twarzy i na co zwrócić uwagę u potencjalnego partnera?
Najważniejsze jest dopasowanie wysokości tzw. stref dominujących. Dzielimy twarz na trzy części,
- pierwsza to czoło od linii włosów do brwi
- druga to oczy, nos policzki, czyli od linii brwi do czubka nosa
- trzecia ostatnia to szczeka, usta i podbródek, czyli od czubka nosa do podbródka.
Rysując dwie linie na wysokości linii brwi oraz czubka ukażą nam się trzy strefy dominujące twarzy. Każdy z nas różni się wysokością poszczególnych części, jedni mają krótsze czoło a dłuższy podbródek, inni wysokie czoło, długi nos i krótki podbródek. Dobrą kompatybilność twarzy uzyskamy jeśli nasze trzy strefy mają podobną wysokość.
Kolejną cechą, którą należy wziąć pod uwagę jest kształt twarzy. Nie chodzi o to, aby był identyczny, bardziej o samą zbliżoną strukturę - czy jest ona bardziej kanciasta z ostrymi rysami i zaznaczonymi kośćmi (np policzkowymi czy szczęki) czy bardziej zaokrąglona lub np. drobna trójkątna.
Warto zwrócić uwagę również na rozstaw oczu - lepiej, żeby osoby z blisko osadzonymi oczami nie wiązały się z osobami o szeroko rozstawionych oczach. Te pierwsze są bowiem skupione na detalach, szczegółowe i wyjątkowo skoncentrowane. Lubią perfekcjonizm i dopracowane drobne szczegóły. Natomiast te drugie mają raczej awersję do drobiazgów, mają o wiele szersze wizje i wyobraźnie, skupiają się na dalekowzrocznych celach. W pracy ten duet może być idealny, gdyż jedna osoba planuje wielkie projekty, a druga pilnuje szczegółów ich wdrożenia. Ale w życiu codziennych trudno będzie im zrozumieć swój punkt widzenia.
Oczywiście nie można negować istnienia udanych związków ludzi o zupełnie odmiennych rysach twarzy. Czasem ludzie szukają cech charakteru, których ich samym brakuje, aby zaspokoić konkretne potrzeby. Takie relacje również są w życiu potrzebne, szczególnie kiedy dojrzewamy emocjonalnie. Dla przykładu - ekstrawertyk może pomóc introwertykowi rozwinąć się towarzysko, perfekcjonista poczuje swobodę przy kimś spontanicznym. Jednak częściej przeciwieństwa się przyciągają, ale te długie, harmonijne związki tworzą już podobieństwa.
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Wpisz swoje imię, wybierając pole NAZWA z listy. Możesz komentować za pomocą konta FB, klikając Facebook Comment. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin strony.